Stomatologia

PASJA DAJĄCA GWARANCJĘ PEŁNEGO ZADOWOLENIA

Dla pacjenta

Pierwsza wizyta
Jeżeli jest to Twoja pierwsza wizyta w naszym gabinecie, a posiadasz dokumentację leczenia stomatologicznego i zdjęcia wykonywane w innych gabinetach dentystycznych, zabierz je ze sobą - ułatwi to kontynuację leczenia. Jednak przede wszystkim do dentysty przyjść należy odprężonym i wypoczętym - dzięki temu wizycie będzie towarzyszyć mniejszy stres, a proces leczenia będzie miły i komfortowy.
Pierwsza wizyta dziecka
Pierwsza wizyta malucha u dentysty może odbyć się zaraz po pojawianiu się pierwszych zębów mlecznych, aby stomatolog mógł ocenić rozwój uzębienia. Ze względu na mniejszy stopień mineralizacji zębów mlecznych dochodzi w nich do szybszego rozwoju próchnicy w porównaniu z zębami stałymi, dlatego też wizyty kontrolne należy przeprowadzać co 4 miesiące. Regularne wizyty kontrolne umożliwiają wychwycenie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium oraz przeprowadzenie mniej inwazyjnego leczenia. Małemu pacjentowi należy opowiedzieć, co wydarzy się w gabinecie stomatologicznym, używając zrozumiałych słów oraz unikając wyrazów negatywnych jak np. ból, strach, wiercenie, zastrzyk. 
Higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa codziennej profilaktyki próchnicy i chorób dziąseł, którą pacjent może przeprowadzać każdego dnia w domu. Zęby szczotkować należy szczoteczką o średnio twardym włosiu. Szczotkowanie zębów powinno obejmować nie tylko zęby, ale i dziąsła, podniebienie oraz język. Dzięki temu prawidłowa higiena jamy ustnej nie idzie na marne – usuwa  się wszystkie pozostałości jedzenia i bakterie. Pamiętaj, aby  szczotkować  zęby  delikatnie.  Zawsze  wykonuj  ruchy  wymiatające, czyli górne zęby ‘’ z góry na dół’’,
a dolne ‘’ z dołu do góry. ‘’

Istotny jest także wybór pasty. Wskazane są  pasty zawierające  w swoim składzie  fluor.  Jeżeli  występują problemy
z dziąsłami należy używać specjalnych środków, rekomendowanych przez dentystę. Należy świadomie podejmować decyzję o ewentualnym zastosowaniu past wybielających, gdyż mogą one ścierać szkliwo. Jeśli jednak chcemy aby zęby były białe, a prawidłowa higiena jamy ustnej tej bieli nam nie zapewniła, to raz na jakiś czas możemy  zastosować  pastę  wybielającą.   Innym  sposobem  na  uzyskanie  białych   zębów  jest  ich  wybielanie
w gabinecie dentystycznym. Jest to jeden z zabiegów, jakie oferuje nam stomatologia estetyczna.
 
Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to także regularne używanie nici dentystycznej. Zalecamy korzystanie z niej codziennie. Szczególnie ważne jest aby czyszczenie zębów odbyło się przed pójściem spać. W nocy bakterie mają najwięcej czasu, żeby się rozwijać. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni między zębami tylnymi. Nie zapominajmy również o szczoteczkach międzyzębowych .
Palenie   papierosów   sprzyja   powstawaniu   chorób   przyzębia,   nowotworów  błony   śluzowej   jamy  ustnej 
i przebarwianiu się zębów. Warto pozbyć się tego nałogu.
Krwawiące dziąsła
Przyczyn krwawienia dziąseł może być bardzo wiele. Jednak niezależnie od przyczyny należy niezwłocznie zgłosić się z tym problemem do specjalisty periodontologa, gdyż nieleczony stan zapalny dziąseł może prowadzić do paradontozy. Nasi specjaliści indywidualnie rozpatrują każdy przypadek i dokładnie zbierają wywiad lekarski, ponieważ krwawienie dziąseł może towarzyszyć innym chorobom ogólnoustrojowym. Pacjenci ze zdiagnozowaną paradontozą powinny umawiać się na wizyty kontrolne przynajmniej co 6 miesięcy, aby zapobiegać rozwojowi choroby.
Co robić kiedy boli ?
Ból uznawany jest za sygnał alarmowy niezależnie od miejsca występowania w organizmie. Dotyczy on także zębów. Niestety ból zębów ma do siebie to, że sam nie ustąpi. Nie warto odkładać wizyty u stomatologa. Jeżeli ból jest uporczywy nasi lekarze przyjmą Państwa jeszcze tego samego dnia.