Stomatologia

PASJA DAJĄCA GWARANCJĘ PEŁNEGO ZADOWOLENIA

Implantologia / Implanty zębowe

Implanty zębowe to obecnie jeden z wielu sposóbów uzupełnienia brakujących zębów. Jednak przed wyborem którejkolwiek z nich należy skrupulatnie rozważyć czego oczekujemy od nowego uzębienia. Jednym z najbardziej komfortowych sposobów, które są obecnie dostępne na rynku są implanty zębowe. O co w tym chodzi? W miejsce dawnego zęba wstawiana jest niewielka śrubka zastępująca korzeń zęba, umieszczana w kości. Implant nie jest pełnym zębem. Do implantu przykręcany jest łącznik, który stanowi wsparcie dla korony. Implant jest „początkiem” rekonstrukcji zęba, który wypełnia przymocowana do implantu porcelanowa korona. Implant jest częścią niewidoczną, tak jak korzenie zębów- zapewnia stabilizację korony, która będzie wykonana w kolejnym etapie pracy. Za pomocą implantów możemy uzupełnić zarówno pojedyncze braki zębowe jak i na ich podstawie tworzyć mosty czy belki.

Każdy pacjent ma ustalany indywidualny plan leczenia, dostosowany do własnych potrzeb i trybu życia na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, badania stomatologicznego oraz badań radiologicznych, którym jest wcześniej poddany. 

W RP Dent|Implanty Łódź oferujemy:

  • Wprowadzanie pojedynczych i mnogich implantów zębowych
  • Techniki sterowanej regeneracji tkanki kostnej z wykorzystaniem preparatów sztucznej kości i membran
  • Technikę rozczepiania wyrostka zębodołowego
  • Zabiegi tzw. podniesienia dna zatoki szczękowej

W naszym gabinecie wykorzystujemy systemy implantologiczne MIS:

  
Zaawansowana technologia implantologiczna MIS może w prosty sposób przywrócić piękno Twojego uśmiechu.

Dowiedz się więcej na temat gwarancji>>

Gdy brakuje Ci pojedynczego zęba?

Utrata zęba to nie rzadkość. Czasem wystarczy nieuwaga, nieszczęśliwy przypadek lub wypadek podczas uprawiania sportu i stajemy przed lustrem bez zęba. Kiedyś byłby to poważny powód do zmartwienia, ale nie dzisiaj. Nowoczesna stomatologia oferuje rozwiązania, które zastępują trwale takie braki w uzębieniu. W gabinecie RP Dent w Łodzi, w niewidoczny sposób możemy  zastąpić utracony ząb implantem. Nowoczesna technologia zastosowana w implantach pozwoli nam na umocowanie w kości bardzo trwałego elementu na którym oprzemy Twój nowy ząb. To na nim po całkowitym zrośnięciu się implantu kością, Twój lekarz przymocuje porcelanowy ząb, idealnie pasujący kolorem i kształtem do reszty uzębienia. Nikt nie zauważy różnicy, a Ty od razu będziesz mógł się znowu szeroko uśmiechać.

Jak to dokładnie się odbywa?

Lekarz wprowadza w miejsce po naturalnym korzeniu zęba niewielki, wysoce zaawansowany technologicznie “zastępczy” korzeń. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie trwa dłużej niż regularna wizyta u stomatologa. 

Po tym pierwszym etapie trzeba poczekać, aby kość w naturalny sposób zrosła się z implantem. Porcelanowe stałe uzupełnienie będzie można założyć dopiero wtedy, gdy lekarz upewni się, że implant połączył się z kością poprawnie. Zazwyczaj potrzebujemy na to około 6 miesięcy. 

Nic się jednak nie martw! Na ten okres Twój lekarz przygotuje koronę tymczasową, która w niewidoczny sposób będzie imitowała brakujący ząb. Nawet tymczasowa korona, w naszym gabinecie jest robiona z niezwykłą dokładnością kształtu i koloru. Precyzyjne pomiary sprawią, że tymczasowy ząb będzie naturalnie współgrał z kolorem i kształtem reszty Twoich zębów. Nawet Ty nie zauważysz różnicy.

Docelowy ząb jest mocowany dopiero wtedy, gdy jest stuprocentowa pewność, że nie wystąpią żadne komplikacje przy połączeniu implantu z kością. Mimo to, że możemy uzyskać taką pewność dopiero po kilku miesiącach, dla Ciebie cały proces będzie niewidoczny i bezbolesny.

Czy jest jakaś alternatywa do implantu?

Alternatywą do implantu jest tzw. most. Jest to uzupełnienie protetyczne składające się z trzech elementów: uzupełnienia brakującego zęba i dwóch zębów “filarów” które jak most łączą dwa sąsiadujące z pustą przestrzenią zęby. Nie używamy wtedy implantów wprowadzanych do kości, ale musimy spiłować dwa zdrowe zęby sąsiadujące z brakiem w uzębieniu. Na nich, jak most na filarach, “oprzemy” pracę protetyczną. Jest to rozwiązanie tańsze, jednak w takiej opcji zamiast jednego zastępczego zęba, w buzi musimy zamocować pracę składającą się z trzech zastępczych zębów obok siebie.  Taki most umieszczany jest blisko dziąsła i nadal zachowany jest naturalny wygląd. Pojawić się może jednak problem zapalenia dziąsła, gdyż most nie przylega szczelnie do dziąsła i zazwyczaj dostają się pod niego resztki jedzenia. Powoduje to w dłuższej perspektywie czasu stany zapalne w jamie ustnej. Minusem jest też brak obciążenia kości szczęki, który prowadzi do jej zaniku podobnie jak w mechanizmie zaniku nieużywanego mięśnia. Prowadzi to do pomniejszenia estetyki wyglądu i elementy takiego mostu z czasem stają się po prostu widoczne podczas uśmiechu. Implanty MIS wykluczają wiele problemów związanych z innymi pracami protetycznymi. Implant nie zniszczy sąsiadujących elementów i zachowa funkcję normalnego zęba.

Co można zrobić w przypadku, gdy brakuje zęba sąsiadującego z brakiem w uzębieniu np. braki w uzębieniu znajdują się na końcu łuków zębowych?

W takim przypadku nowoczesna technologia systemu implantologicznego MIS będzie najlepszym rozwiązaniem. Mniej kosztowna opcja to tzw. ruchoma proteza częściowa umocowana do pobliskich zębów niewielkimi metalowymi klamrami. Niestety jest to rozwiązanie już nieco bardziej widoczne i nie tak estetyczne. Powstaje też duże ryzyko osłabienia, a nawet utraty zębów na których zaczepione są klamry. Obciążenie tych zębów podczas żucia może okazać się bowiem zbyt duże. W tym przypadku w procesie ratowania braku zębowego narażamy się na utratę kolejnych zębów. Utrudnione jest również utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dokładne wyczyszczenie miejsc stycznych takiej pracy z zębami jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż w przypadku pielęgnacji implantów. Implanty zastąpią prawdziwy ząb i nie będą miały negatywnego wpływu na inne zęby w uzębieniu. Korona zęba umieszczona na implancie nie wymaga żadnych klamer i pozostaje stabilna przez lata. W ten sposób bezboleśnie i szybko rozwiążesz swój problem. Nie ma też konieczności niszczenia szlifowaniem sąsiadujących zębów. W kilka wizyt zakończysz leczenie i zapomnisz, że problem braku uzębienia kiedykolwiek Cię dotyczył.

Czy przy uzupełnianiu kilku zębów implant również będzie osłonięty koroną tymczasową na czas zrastania się go z kością?

Proces pozostaje taki sam w przypadku uzupełniania jednego braku, jak i kilku obok siebie. Tak jak w uzupełnieniu jednego zęba, lekarz wprowadzi do kości implant MIS w miejsce każdego brakującego zęba w jednym znieczuleniu miejscowym. W ciągu kilku kolejnych miesięcy implanty będą się zrastać z kością a Ty będziesz miał w buzi zamocowane tymczasowe korony zębów. Zachowasz naturalny wygląd przez cały okres leczenia.
Na koniec właściwe korony zębów na stałe mocowane są do implantu śrubkami lub specjalnym cementem zupełnie bezboleśnie. Od tego momentu możesz jeść wszystkie potrawy i cieszyć się pięknym uśmiechem. Nawet Ty nie zauważysz różnicy.

Co w przypadku gdy konieczna jest proteza całkowita?

Najprostszym rozwiązaniem jest wtedy tzw. całkowita proteza osiadająca oparta na dziąsłach. Najpopularniejsze protezy akrylowe nie są jednak najlepszym rozwiązaniem estetycznym. Użytkownicy takich protez szczególnie żalą się na problemy z mocowaniem, uczucia dyskomfortu i niestabilności. Górna proteza zazwyczaj ma dużą płytę by mogła “ zassać” się do podniebienia i była stabilna. Wielu pacjentom ten element wyjątkowo nie odpowiada. Resztki jedzenia przedostają się między płytę a podniebienie, powodują punkty ucisku i są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Także i w tym przypadku zaawansowana technologia MIS pomoże uniknąć krępujących problemów. Twój lekarz wprowadzi cztery implanty w przypadku protezy górnej, lub przynajmniej dwa w przypadku dolnej a bezzębie w czasie zrastania się implantów z kością będzie zamaskowane protezą tymczasową. W kilka wizyt będziesz mieć piękny uśmiech.


Poniżej przykłady wykorzystania implantów:

1. Pełna proteza osadzona na belce Doldera.
 

2. Odbudowa pojedynczego zęba z wykorzystaniem implantu.
 

3. Pełna proteza osadzona na filarach kulowych
 

4. Odbudowa trzech zębów za pomocą stałej protezy opartej na implantach.
 


Implanty “kawa na ławę”

Najważniejsze … Czy to boli?

Sam zabieg wprowadzenia implantu do kości wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym czyli jest bezbolesny. 

Jak długo potrwa zabieg?

W zależności od ilości wprowadzanych implantów, zazwyczaj taki zabieg trwa około godziny.

Czego mogę spodziewać się, gdy ustąpi znieczulenie po zabiegu?

Gdy znieczulenie ustąpi, tak jak w przypadku wyrwanego zęba, pozostanie opuchlizna w dziąśle i może pojawić się dyskomfort lub nawet ból. Dlatego też na okres kilku dni po zabiegu Twój lekarz przepisze Ci środki przeciwbólowe. Przez tydzień też zalecane jest tylko powstrzymanie się od większego wysiłku fizycznego i dbanie o higienę jamy ustnej.

Czy po zabiegu można normalnie jeść?

Jak po każdym zabiegu należy stosować się do pewnych zaleceń. Twój dentysta szczegółowo Cię poinformuje o zalecanej diecie i postępowaniu po zabiegu. Przez pierwszy tydzień należy unikać żucia w tym miejscu twardych pokarmów.

Ile trwa cały proces od pierwszej wizyty do ostatniej?

Pacjent nie odczuwa długości leczenia, gdyż w każdym etapie implant ukryty jest pod bardzo estetyczną i naturalnie wyglądającą, koroną tymczasową. Zazwyczaj cały proces trwa od trzech do dziewięciu miesięcy w zależności od szybkości zrastania się implantu z kością. Pośpiech nie jest tu wskazany. Musimy mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie ze sztuką lekarską.

Na jak długo wystarczy implant?

Implanty są najtrwalszą formą uzupełnień protetycznych. Czas ich użytkowania określa się nawet do 40 lat.

Czy jest to rozwiązanie dostępne tylko dla dorosłych pacjentów?

Warunkiem do zastosowania tej innowacyjnej metody jest zakończony rozwój kostny. W praktyce oznacza to, że taki zabieg można wykonać u osób już w wieku 18-20 lat. Twój lekarz stomatolog może zakwalifikować Cię do takiego zabiegu po szczegółowych badaniach radiologicznych.

Czy to prawda, że implant może się “nie przyjąć” ?

Implanty są wykonane z tytanu. Prawdopodobieństwo, że wystąpi uczulenie alergiczne na tytan jest niezwykle rzadkie. Często mówi się też, że implanty się “nie przyjmują” co kojarzone jest z nieprzyjęciem się przeszczepianego organu np. nerki. Jest to błędne myślenie. Prawdą natomiast jest, że zdarzają się sytuacje gdy pomiędzy implant i otaczającą go tkankę kostną, wniknie tkanka łączna co może zaburzyć połączenie tytanu z kością. W takiej sytuacji po prostu usuwa się implant i zastępuje go nowym. Dzieje się to jednak niezwykle rzadko.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania implantu?

Twój lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat stanu Twojego zdrowia oraz szereg badań, w tym zdjęcia rentgenowskie. Sprawdzana będzie gęstość Twojej kości i warunki anatomiczne jamy ustnej. Implanty nie są zalecane u palaczy w związku z większym ryzykiem niepowodzenia zabiegu. Zazwyczaj zalecane jest rzucenie palenia przed podjęciem leczenia implantologicznego.
Dodatkowo do grupy wysokiego ryzyka zaliczani są ludzie cierpiący na cukrzycę , raka i choroby przyzębia. Twój lekarz dokładnie przeanalizuje Twój stan zdrowia i zaproponuje najodpowiedniejszą dla Ciebie metodę leczenia.
 

Poznaj szczegóły

Jeśli powyższe informacje są niewystarczające to zapraszamy do odbycia konsultacji w gabinecie RP Dent, ul. Legionów 61, Łódź. Zapisy  pod numerem 42 634 01 80 lub 500 085 945 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-20, soboty 10-15. Można również skorzystać z formularza na podstronie Kontakt lub odwiedzić nas pod powyższym adresem. Zapraszamy.